Adóvevő használatnál két keréken alapvető szempont a biztonság és a kényelem. A kiegészítő gyártók ennek fényében folyamatosan olyan termékeket fejlesztenek, melyek kifejezetten a biciklis és motoros felhasználók számára nyújtanak segítséget kommunikáció közben.
Te hová teszed az adóvevőd biciklin és motoron? A nyakadba akasztod, vagy a derekadon van? Elengeded a kormányt, ha meg akarod nyomni a PTT gombot? Mutatunk pár ötletet a biztonságos és kényelmes használathoz, hogy mindenki épségben hazaérjen!
Még nem vásároltál adóvevőt? Ezekre figyelj!
Lehetőleg ne az indulás előtti utolsó órában rohanj adóvevőt vásárolni. Választás előtt nézz utána (vagy kérdezz meg minket), hogy arra a célra, amire használni akarod, melyik típus lehet a legalkalmasabb. Például szükséged lesz-e headset csatlakoztatására, kéz nélküli (VOX) üzemmódra (kisgyerekek mellett igen hasznos), rezgés funkcióra, esetleg beépített elemlámpára (kempingezés), vízállóságra (vitorlázás, jet ski). A Motorola Talkabout walkie talkie típusok funkcióinak összehasonlításához segítségül szolgálhat ez a táblázat is.
Aztán persze hagyj egy kis időt a készülékek beállítására, kipróbálására is. Ha mégis nagy a rohanás, akkor mindenképpen olyan helyen vásárolj, ahol tanácsokat is kaphatsz. A vásárlás után mindenképpen teszteld az adóvevőket! Nemcsak azért, hogy az esetleges működési problémák még az utazás előtt kiderüljenek (remélhetőleg, ilyen nem lesz), de azért is, hogy kicsit jobban megismerd a készülék működését, gombjait, funkcióit. Az akkumulátorokat használat előtt fel kell tölteni! Ráadásul első használat előtt legalább 12 órát legyen töltőn az akkumulátor. Ha nincs idő az akkuk töltésére, akkor az arra alkalmas készülékekbe tegyél tartós elemet, és azzal indítsd el az adóvevőket.
Adóvevő kiegészítők a biztonság jegyében
Miután sikerült beszerezned az adóvevőket érdemes elgondolkodod a kiegészítőkön is. Ezek növelhetik a biztonságot használat közben, nem mellesleg a kényelmet is. A készülék kézben tartása két keréken talán még balesetveszélyesebb lehet, mint az autós használat közben, mivel motoron vagy biciklin szükség van mindkét kezünkre, viszont az adóvevős kommunikációhoz meg kell tudjuk nyomni a PTT gombot. A bukósisak miatt ráadásul elég nehézkes lenne a fülünkhöz tartani a készüléket, sőt a bukósisakban a hallásunk is korlátozott. Emellett a készülék rögzítése sem utolsó szempont, szóval nézzünk is pár kiegészítőt. Kezdjük a rögzítéssel.
Adóvevő rögzítése motoron, kerékpáron
Kényelem és hatótáv szempontjából sem mindegy, hogy útközben hol tartod a készüléket. Az adóvevőt fixálhatod a saját övcsipeszével is az övedre vagy a táskádra, de lehetőséged van a kormányra is rögzíteni egy rögzítő kerettel. Ha menet közben a maximális hatótávot szeretnéd kihozni az adóvevődből, érdemes az oldaladra, vagy a vállad fölé kilógó antennával rögzíteni a készüléket, hogy minél kisebb takarása legyen az antennának.
Ha a jármű kialakítása lehetővé teszi, akkor egy rögzítőkeretben biztos helye lesz az adóvevőnek. A kormányrögzítő keret akkor a leghasznosabb, ha többnyire csak hallgatni szeretnéd a forgalmazást, de adni csak ritkábban fogsz. Például, ha gyermekekkel túrázol, nekik ideális a kormányon rögzített készülék, így kényelmesen követhetik az instrukciókat, akár több méterrel előre tekerve is az úton, hiszen egy öttagú családnál már kialakulhat egy hosszabb libasor.
De ez a megoldás akkor is jól jöhet, ha többen bicikliztek egy csapatban, esetleg biciklis túrát vezetsz, mert a túra résztvevői 90%-ban csak követik az instrukciókat, ritkán szólnak bele az adóvevőbe.
Ha a kormány helyett szimpatikusabb a testeden/ruhádon tartani az adóvevőt, használhatod az övcsipeszt is, mellyel övre vagy a hátizsák pántjára is teheted a készüléket. Az övcsatnál biztosabb megoldás a hordozótok. A legbiztonságosabb és legkényelmesebb viszont a hámtok. Ennek előnye, hogy három ponton pánttal akár vállon vagy mellkason is rögzítheted a készüléket, pántok nélkül pedig az övre is rakható. Így a kerékpárról / motorral leszállva sem kell bíbelődi a készülékkel és kábelekkel, mivel a testedhez van rögzítve a készülék. Akár a váll fölé is csatolhatod, hogy ne akadályozd a rádióhullámok terjedését.
A fentieken leírtakon kívül szóba jöhet a nyakpánt is, de ebben az esetben ez a kiegészítő nem javasolt. Nem is kényelmes, és legfőképp nem biztonságos! Egy balesetnél a nyakadra tekeredhet és súlyos következményei lehetnek.
Kommunikáció a kormány elengedése nélkül
Két keréken alapvető biztonsági és kényelmi szempont a headset használata. Ha nincs fülszetted, és például kerékpározás közben használnád kapcsolattartásra az adóvevőt, akkor beszélgetéshez mindenképpen állj meg; állj ki a forgalomból, tehát az út szélén, biztonságban parkolva kezdd meg a rádióhasználatot. Ahhoz, hogy ne kelljen mindig félre állni vásárolj kényelmes headset-et, bukósisak esetén párnás hangszórókat. Arra is gondolj, hogy motoron nagyobb sebességnél már a menetzaj zavarhatja a mikrofonba jutó beszédhangot.
Mi az utóbbi pár évben arra törekedtünk, hogy a nyitott- és zárt bukósisakhoz is tudjunk olyan audió fülszetett ajánlani, ami kényelmes, megbízható és jó minőségű. A sisakszettjeink külső PTT-gombjának köszönhetően kényelmesen, a kormány elengedése nélkül indíthatsz rádióforgalmazást. A nyitott sisakszett alkalmas felnőttek és gyermekek számára is egyaránt.
Erről bővebben olvashatsz a tesztünkben: Fülszettek munkavégzéshez és szabadidős tevékenységhez egyaránt!
Bizonyos sisakszettek zárt bukósisakba szerelhetőek, kényelmes lapos hangszórókkal és oldható kötéssel rendelkeznek. A rögzítésről a tépőzárak hátulján található erős öntapadó gondoskodik, a beépítéshez nincs szükséged semmilyen más eszközre. A kábelezés elég hosszú így senkinek nem okozhat gondot a kényelmes viselet a ruha alatt.
A mikrofon és hangszórók kábele egy vízálló csatlakozóval van ellátva. Ha a sisakot le kell venned, ezeket akár a kesztyűben is kényelmesen szét tudod húzni és a sisak felvételekor újból összedugni. A PTT gombot vagy két ujjal tudod nyomni, vagy az ujjadra rögzített gombot rászorítva a gázkarra azonnal el tud indulni az adás. Fontos felhívni a figyelmet, hogy ezek az audio szettek kimondottan a zárt sisakokhoz készültek, nyitott sisakokhoz kevésbé alkalmasak, mivel a mikrofonnak nincs zajvédelme.
Anico fülszettek zárt bukósisakos használathoz:
Motoros fülszett zárt bukósisakba Motorola walkie talkie-khoz / Talkabout, TLKR, XT185
Motoros fülszett zárt bukósisakhoz M1 / R2, DP1400, XT420, FT-65E, FT-4XE, CLR
Készítettünk egy videót is a bukósisakba történő beszerelésről:
A motorozással ellentétben biciklin túlnyomórészt nyitott sisakot használunk. Mivel jóval kisebb sebességgel közlekedünk, mint egy motoron így ez esetben a külső headset-tek mikrofonja is kényelmesen használható. Nyitott bukósisakokhoz a következő terméket javasoljuk: Anico ATH6600-M2 mikrofonos fejhallgató ujj PTT gombbal / Motorola Talkabout T62, T72, T82, T82 Extreme, T92 H2O, XT185
Amennyiben ki tudod küszöbölni a mentszél okozta zajokat, akkor a gégemikrofonos fülszett a te választásod. Ennek előnye a VOX (kéz nélküli) használat, hiszen amikor nincsen menetszél vagy zaj, a PTT-gomb megnyomása nélkül is beszélhetünk (mint egy mobiltelefonon). A készülék csak akkor kapcsol adásra, hogyha megszólalsz, más esetben alap állapotban várakozik: Anico ATH9274-M1 fülhurkos gégemikrofonos fülszett
A kényelmes biciklizéshez vagy motorozáshoz állítsd össze a megfelelő szettet, aztán irány egy balatoni kör vagy egy hosszabb motoros túra, de biztonságosan! Az általunk javasolt kiegészítőkkel kényelmesen kommunikálhatsz társaiddal, terepviszonyoktól függően akár 1 km-re is veszélyek nélkül.
Hasznos cikk ajánló a témához: Segítségkérés PMR446 adóvevőkön
Hatótáv blogcikk: Adóvevők hatótávolsága: mennyi az annyi?
Éteretikett: Hogyan illik kommunikálni a frekvencia-engedély nélkül használható adóvevőkön? (Érdekes, megtörtént esetekkel.)
Ha most vásárolsz készüléket, hasznos tartalmak:
Kézi adóvevő használata autóban, motoron - 1. rész
Kézi adóvevő használata autóban, motoron - 3. rész