A modern adóvevő arról ismerszik meg, hogy számos biztonsági funkcióval rendelkezik, melyek nem csak megkönnyítik a segélykérés folyamatát, hanem növelik a biztonságot is. A gyártók számos remek biztonsági fejlesztéssel egészítik ki az adóvevők alapképességeit, nézzük melyek a legfontosabbak.
PMR446 Walkie Talkiek – vészhívás a Talkabout széria készülékeiben
Az Anico Kft. kínálatában 2023-ban két olyan hobbi walkie talkie található, amely kompatibilis a vészhívás funkció használatával. Ez a Motorola Talkabout T82 Extreme és a T92 H2O. A vészhívás funkció indítása és maga a vészhívás folyamata megegyezik a Motorola T82 Extreme és T92 adó-vevőkön. Mivel egyforma ez a funkció, így most csak a T92-n mutatjuk be a működését.
A T92 H2O esetében ez a gomb a készülék tetején található: egy narancsszínű gomb, benne egy háromszög és egy felkiáltó jel. Ha ezt a gombot 3 mp-ig nyomva tartjuk, elindul a vészhívás protokoll. A vészhívást kezdeményező adóvevő 8 mp-ig szirénázó hangot ad. Ez a hang nem csak az adóvevő hangszórójából szólal meg, hanem adásba is kimegy azon a csatornán, amin az adóvevő tartózkodik. A csatornán lévő többi vészhívásra képes adóvevő érzékeli a vészjelzést: aktiválódik a hangerőszabályozás, minden készülék maximális hangerőre vált. Ez a protokoll érvényes a némított adóvevőkre is.
A figyelmeztetés után a vészhívást leadó adóvevő VOX módba, azaz kéz nélküli módba kapcsol 22mp-re. Így a vészhívónak a PTT gombot sem kell megnyomnia hívásindításhoz. Azon a csatornán, amin a figyelmeztetés hallható volt, most 22 mp-ig a bajbajutott adóvevő körüli hangokat lehet hallani. A vészhívás VOX üzemének 22 másodperce alatt a vészhívást vevő készülék gombjai is blokkolva vannak. A 22 másodperc után a vészhívó adóvevő visszakapcsol normál üzemmódba, így a csatornán tartózkodók adást indíthatnak a bajbajutotthoz.
A walkie talkie készülékek mellett az ipari készülékeknél is van lehetőség a vészhívás, vagy vészjelzés küldésére. Nézzük először a Motorola R szériánál hogyan működnek ezek a funkciók.
Vészjelzés vagy vészhívás a Motorola R2 és R7 ipari adóvevőkön
A Motorola R2 és R7 adóvevőkön a készülék programozásával tudunk vészjelzés vagy vészhívás funkciót beállítani a megadott funkciógombokra. A legegyszerűbb vészjelzési mód a hangjelzés küldése. Az adóvevő, miután megnyomta a felhasználó a vészjelzésre programozott funkció gombot, egy riasztó hangot ad ki, amely továbbítódik a többi készülékre is, így mindenki hallja a vészjelzést. A hangjelzés kiküldésének végeztével a felhasználó a PTT gomb megnyomásával tud újra kommunikálni az adott csatornán lévőkkel. Van lehetőség automata adásindításra is a vészjelzés elindítása után, így a vészhívást leadónak nem kell a PTT gombot megnyomnia, elég csak beszélnie az adóvevő jelzése szerint. Ez nagy segítség lehet, ha felhasználó megsérült, esetleg mozgásképtelen.
Automatizálhatjuk is az esetleges vészhívás indítását az R2 és R7 készülékeknél a magányos munkás funkcióval. A funkció az alapprogramozásakor konfigurálható, ekkor állítjuk be, hogy milyen idő elteltével jelezzen a készülék, ha a kezelő nem nyom PTT gombot vagy nem vált csatornát. A megadott idő leteltével automatikusan elindul az előre beprogramozott vészjelzés vagy vészhívás küldés funkció. A Motorola R2 készüléknél hasznos lehet a “készülék keresése” hangjelzés aktiválása egy esetleges vészhelyzetben. Ennél a funkciónál a keresni kívánt adóvevő hangszóróját távolról vezérleve tudjuk hangkibocsátására bírni, így szerencsés esetben meghalljuk hol van a készülék. A Motorola R7 készülék már több beállításra képes az R2-es kistestvérnél, nemcsak a kommunikációs Wi-Fi és Bluetooth funkciókban, hanem a vészjelzésekben is. Az eldőlés érzékelőjének köszönhetően alkalmas az ember a földön (Man Down) automata jelzés aktiválására: ha az adóvevő kezelője a földre kerül, az adóvevő a beprogramozott beállítások szerint elindítja a vészhívást. Persze ez is többféle beállítással finomhangolható a CPS programból. Továbbá nagy segítség lehet a Motorola R7-hez Bluetooth-on csatlakoztatható Honeywell gázérzékelő használata bizonyos munkaterületeken. A már kiépített Mototrbo rendszeren belül dolgozó R7 adóvevők átveszik a gázérzékelő adatait és továbbítják a központi diszpécser felé. Így egy kritikus gáz mennyiséget érzékelve a gázérzékelő a készüléken keresztül automatikusan tud riasztást küldeni a diszpécsernek, aki értesíteni tudja a többi felhasználót is. Így gyorsan ki tudnak menekülni a magas gáztartalmú helységből az ott tartózkodók.
Erről bővebben itt olvashattok: Honeywell gázérzékelők a Motorola MOTOTRBO rendszerén
A Motorola ipari adóvevőket követően nézzük meg a Caltta készülékeknél is a vészhívás funkciókat, főleg azért is, mert a GPS-nek köszönhetően a Motorolánál több funkcióval rendelkeznek vészjelzés terén.
Caltta PH szériás DMR adóvevők vészhívás funkciói
A Caltta PH széria készülékei manuális és automata vészhívásra is képesek. Manuális vészhívást a készülék tetején lévő narancssárga gomb 3 mp-es nyomva tartásával tudunk indítani. A vészhívás funkciót a CPS programból konfigurálhatjuk különböző paraméterekkel. Beállíthatjuk, hogy mely csatornára menjen a vészhívás, automatikusan elinduljon egy PTT adás, vagy csak a vészhívás menjen át. Ha diszpécser rendszerre és átjátszóra csatlakozik az adott készülék, akkor a GPS pozíció is látható a riasztáskor. Közvetlen a diszpécser is riasztható, nem csak az adott csatornán tartózkodó más készülékek.
Az adóvevők rendelkeznek egy ID azonosítóval, ami megjelenik a diszpécsernél és más, kijelzővel rendelkező adóvevőkön is. Ezáltal beazonosítható a vészjelzést leadó személy. A manuális riasztás mellett az automata eldőlésjelző (Man Down) is használható. Ebben az esetben a CPS programban előre beállított paraméterek alapján, az adóvevő eldőlése esetén automatikusan indít egy vészhívást. Átjátszó és diszpécser nélkül is van mód vészhívásnál a pontos pozíció továbbítására.
A GPS-szel rendelkező készülékek esetében a GPS DMO funkcióval kombinálhatjuk az eldőlésjelzést és a manuális vészhívást PH660 és PH690 készülékeken. Mivel a pozíció küldés a PTT megnyomásához kötött így, ha elindul a vészhívás, a riasztást leadó adóvevő GPS pozícióját is továbbítja. Ezeket tudják venni a Caltta PH660, PH690 és PM790 adóvevők, illetve a kijelzőn megjelenítik a GPS koordinátákat.
A hagyományos adóvevők mellett a hálózati adóvevők vészjelző funkciói is sok érdekességet rejtenek.
eChat PoC internetalapú adóvevők vészhívás funkciói
Az eChat internetalapú POC rendszer lényegesen több lehetőséget nyújt a vészhívások terén, mint egy hagyományos adóvevő. Mivel a diszpécserhez fut be az adóvevők által küldött vészhívás, így azonnal látszik a vészhívást leadó személy pontos pozíciója. A vészhívást manuálisan és automatikusan is leadhatja az adóvevő. Manuális vészhíváshoz a készülék tetején lévő narancsszínű gombot kell 3 másodpercig nyomva tartani. A jelzés csak az adott adóvevőhöz rendelt diszpécsernél fog megjelenni. Ez nem csak a térképen megjelenő piros szöveges jelzéssel történik, hanem erős figyelmeztető hangot is ad a diszpécser számítógép hangszórója. Így vizuális és audió jelzéssel is figyelmeztet a készülék.
A vészhívást a diszpécser megszakíthatja vagy elfogadhatja. Utóbbi esetben egy full duplex hívás indul az adott készülékkel, és a PTT gomb megnyomása nélkül tudnak kommunikálni a felek. Automatikus vészhívás indítás az eldőlésjelzővel (Man Down), vagyis az ember a földön funkcióval aktiválhatunk. Erre az eChat e600, e690, e700 és e720 adóvevők képesek. Ezt a CPS programban kell aktiválnunk, vagy a készülék menüjében kapcsolhatjuk ki és be.
Egy másik automata riasztásküldési mód, ami minden eChat adóvevőben megtalálható, ez a magányos munkás funkció. Ezt a diszpécser aktiválhatja a kiválasztott adóvevőkön. Lényege, hogy beállítunk egy időzítőt, aminek leteltével az adóvevő jelez a felhasználónak, hogy nyomja meg a PTT gombot. Ha a felhasználó nem nyomja meg a PTT gombot, a készülék riaszt a diszpécsernek. A diszpécser pedig visszajelzést kérhet az adóvevő felhasználójától, vagy segítséget küldhet. Ez a funkció gyakorlati tapasztalatok alapján egyfajta éberség-őrzőnek is használható, mivel az adóvevő gépi hangjelzéssel szólít fel a gomb megnyomására. Ez akár sofőröknek is hasznos lehet hosszabb utak során.
Van még egy hasznos automata jelző rendszer az eChat rendszerben, ami akár vészjelzőként is használható bizonyos esetekben. Ez a geokerítés funkció, ami segítség lehet a eChat diszpécsernek automatikusan figyelni a kijelölt zónákat.
A geokerítés egy diszpécser programmal használható funkció, mellyel a diszpécser térképen egy virtuális kerítést rajzolhatunk. Ha az adóvevő kezelője elhagyja ezt a kijelölt területet, vagy belép a területre, a készülék jelez a diszpécser felületen. Vizuális és audió jelzést is kap a diszpécser.
A hangjelzést kikapcsolhatja a riasztás esetén, a riasztást aktiváló felhasználó piros jelzése viszont megmarad a térképen. A geokerítés aktiválásakor a készülék riasztást küld a diszpécsernek, amennyiben a készülék kezelője elhagyta a diszpécser által kijelölt zónát. Ugyan ez igaz fordítva is, tehát akkor is kapunk vészjelzést, ha a felhasználó belépett a területre. Hasznos funkció olyan helyeken, ahol veszélynek vannak kitéve az ott dolgozók pl. bánya, de telephely őrzésnél is hasznos lehet, amennyiben szeretnénk meggyőződni, hogy az őr nem hagyja el a számára kijelölt területet.
Vészhívás esetén nem csak az adóvevő mikrofonján keresztül kaphatunk információt a sérülttől. Az eChat adóvevő rendszeren 3 készülék típus esetében akár meg is nézhetjük mi történt a riasztást leadó adóvevő látóterében, persze ehhez aktívnak kell lenni a videó lehívás funkciónak is. Videó képet a diszpécser vagy az arra kijelölt adóvevő kezelő kérhet le az adott készülékekről, pl.-ul az eChat E700, E690, E720-as készülékekről.
Ennek a funkciónak a fő előnye, hogy az adóvevő kezelőjének nem kell engedélyezni a videó lehívást. Ez teljesen automatikusan elindul, ha azt a diszpécser elindítja. Ez az automata indítás kimondottan előnyös, ha gyorsan kell információt kapnunk, főleg akkor, ha egy olyan személy készülékét szeretnénk elérni, aki tegyük fel mozgásképtelen lett a vészhívás leadása után. Az adott videó hang nélkül kerül elküldésre így folyamatosan lehet kommunikálni a beállított csatornán. A két kamerás készülékeknél az első és hátsó kamera is bekapcsolható. Továbbá nagy segítség lehet, hogy ezt a lekért videó képet megoszthatjuk más felhasználókkal is.
Egy másik blogcikkünkben elolvashattok egy valós történet is, amiben egy cég ügyvezetője kért segítséget, akinek a telephelyén furcsa dolgok történtek: Ha gond van a biztonsagi őrrel
Összefoglalásként elmondhatjuk, ha az adóvevő vásárlásnál benned is felmerült egy olyan eshetőség, ahol szükség lehet a vészjelzésre vagy vészhívásra, bátran kérj tanácsot tőlünk! Mi szívesen segítünk az adott funkciók felprogramozásában, de akár a riasztási protokollok végigondolásában és erre a legmegfelelőbb adóvevők kiválasztásában is, előzetes tesztelési lehetőséget is biztosítva.